Anasayfaya dön
Sosyal Medya
Hata
Hata
Blog

Yaşa Göre Ehliyet

 

Ehliyet, motorlu taşıtları kullanabilmek için sürücü adaylarının alması gereken yetki belgesidir. Ehliyet alabilmenin de bazı kriterleri bulunmaktadır. İlk koşul ehliyet almak isteyenin 18 yaşını doldurmuş 65 yaşını aşmamış olunmasıdır. Daha sonra ise sağlık kontrolleri gelmektedir.

 

 Ehliyet alarak sürücü olmak isteyenlerin durumları Trafik yasalarında belirlenmiş bulunmaktadır. Yaşa bağlı ehliyet kullanabilmek için birden çok alanda dikkatli olunması gerekmektedir. Trafik yasaları, sağlık kuruluşları, yol mühendisleri ve araç üreticileri bu konuda büyük sorumluluk taşımaktadır.


İlginizi Çekebilir: Kiralık Araba Hakkında Önemli Bilgiler

 

 Ehliyet Alabilmek İçin Gerekli Yaş Sınırları

 

 Ehliyet sahibi olmak, herkes için okuma yazma bilinmesi kadar gerekli bir öğrenim şeklidir. Tabi ki sağlık ve yaşı izin verdiği koşullar dahlinde! Yaşa göre ehliyet söz konusu olduğunda sağlık öne çıkmaktadır.

 

 Kişinin tüm sağlık kontrolleri belirli aralıklarla yapılarak sürücülüğe devam edip edemeyeceğine doktor karar vermelidir. Ayrıca ehliyet türleri arasında da kimlerin kullanabileceği yasalarla bildirilmiş bulunmaktadır. Ehliyet Türlerinde yaş;

 

A1- M- B1 = 16 yaş,

 

B, C1, A2, B1, F, C1E ve G = 18 yaş

 

CE, D1, C, D1E =21 yaş,

 

DE ve D sınıfı ehliyet alabilmek için 24 yaş sınırları bulunmaktadır.

 

Ehliyet Kullanıcılarda Yapılması Gereken Genel Kontroller

 

 Sürücüler ehliyet alırken tüm koşullara sahip iken zaman içinde gelişebilecek sağlık ve koşulları nedeniyle son vermesi gerekebilmektedir. Ne yazık ki belirli periyotlarla yapılan ehliyet yenileme –iptal kararlarında yanlışlık olabilmektedir. Yaşa bağlı ehliyet kullanıcılarında görme kusurları, motor becerileri son derece titizlikle kontrol edilmelidir.

 

 2020yılında dünya çapında yapılan trafik istatistiklerinde 75 yaş üstü sürücü sayısının 17 milyonu aştığı görülmüştür. Bu toplumsal ve bireysel sağlık koşulları, can-mal güvenliği bakımından tehlikeli bir durumdur. Pek çok sürücünün yaşı ilerlese dahi son derece aktif araç kullandığı da görülebilmektedir.

 

 Bu noktada sağlık kontrollerinin önemi daha fazla artmaktadır. Her geçen gün bu sayının arttığı gerçeği unutulmamalıdır. Burada ileri yaşına rağmen sağlıklı ve güvenli sürücülere ehliyet kullanma demek haksızlık olacaktır. Bunun yerine düzenli sağlık kontrolleri yapılarak güvenli trafik akışı sağlanmalıdır.


İlginizi Çekebilir: Ataşehir Araç Kiralama

 

 Yaşa Bağlı Ehliyet Kullanabilmek İçin Yetkililerin Yapması Gerekenler

 

 Trafik yasa düzenleyiciler ve yol planlayıcılara büyük iş düşmektedir. Yollarda yeterli ekip ve ekipman bulundurarak ve yol işaretlerini eksiksiz denetleyerek güvenli trafik akışı sağlamalıdır. Otomobil üretici firmalara büyük iş düşmektedir. Ürettiği araçların teknik donatılarını geliştirerek güvenli sürüşlere göre üretmelidir.

 

 Hayat kolaylaştıran yeni teknoloji araçları kişinin can ve mal güvenliğini koruyacak donanıma sahip olmalıdır. Yaşa bağlı sürücülüğe devam etmesi için ise doktorların hiçbir ayrıntıyı gözden kaçırmadan takip etmesi gerekmektedir. Tartışmalara konu olan ileri yaş sürücülerin durumu, kendi açılarından da değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

 Genç yaşta sağlık sorunları bulunan kişiyle ileri yaşta olup tamamen sağlıklı biri aynı değerlendirilmemelidir. Görme kusurlu, algı yönetimi eksik birine oranla ileri yaşta algı yönetimi kusursuz biri aynı kefeye konmamalıdır. Ayrıca bu kişilere ehliyet kullandırılmaması demek psikolojik olarak bağımlı hale getirmek olacaktır.

 

 Yapılan Araştırmalar Sonucunda günümüz yaşlılarının daha özenli ve hatasız araç kullandığı gözlemlenmektedir. Her şeye rağmen sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

 Bilinç Durumu, Motor Becerileri ve Görme kusuru bulunmamalı, Algı kontrolleri, Alzheimer riskleri gözden kaçırılmadan kontrol edilmelidir.

 

 Araç güvenliği, donanımı maksimum düzeye çıkarılmalı, Türkiye de ehliyet kullanmaya başlama yaş sınırı olduğu halde üst sınır belirlenmiş değildir. Her şeye rağmen kişi ve yakınlarının yaşlı bireyin ehliyet kullanıp kullanmayacağı sınırı sağlık durumuna göre belirlemesi önemlidir. Yapılan bazı araştırmalarda da yeterli sağlık kontrolleri yapılamadığından ileri yaş sürücülerin kaza oranları yüksektir.

 

İlginizi Çekebilir: Ataşehir Oto Kiralama


Önemli Not: 

  • Sitemizde yer alan Blog yazıları Metin yazarları tarafından hazırlanmakta olup  sitemizi takip eden, yazılarımızı okuyan kişi yada kişiler için verilen bilgilendirici içerik dökümanlardır. 
  • Metinler airrentacar.com için hazırlanan özel metinler olup, kopya olarak başka yerlerde servis edilmesi yasaktır. 
  • Kelimeler ve cümleler mümkün olduğunda kontrol edilerek hazırlanmaktadır. 
  • Metin yazarları tarafından hazırlanan bu blog yazıların Hukuksal olarak bir geçerliliği olmadığını hatırlatmak isteriz.