Anasayfaya dön
Sosyal Medya
Hata
Hata
Blog

Yasa Gereği Kış Ve Yaz Lastikleri Nasıl Kullanılır?

 

Kış lastikleri, soğuk hava koşullarına uygun olarak üretilmiş lastiklerdir. Bu lastikler, soğuk hava koşullarında yol tutuş ve frenleme performansını iyileştirirler. Kış lastikleri, lastiklerin yüzeylerinde bulunan desenleri sayesinde buz ve kar gibi zor koşullarda daha iyi bir yol tutuş sağlar.

 

 Soğuk hava koşullarında kullanılmaları önerilen kış lastikleri, sıcak hava koşullarında kullanılmamalıdır. Kış lastikleri, sıcak hava koşullarında kullanıldığında yol tutuş performansı düşebilir ve bu sayede kaza riski artabilir. Bu nedenle, kış lastikleri sadece soğuk hava koşullarında kullanılmalıdır.

 

 Özellikle, hava sıcaklığı 7 derece C'nin altında olması durumunda kış lastiklerinin kullanılması önerilir. Kış lastiklerinin kullanılması, taşıtın yol tutuşunu ve frenleme performansını iyileştirir ve bu sayede kaza riskini azaltır.


İlginizi Çekebilir: Oto Kiralama Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz!

 

 Yaz Lastikleri Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

 Yaz lastikleri, sıcak hava koşulları için özel olarak tasarlanmış lastiklerdir. Bu lastikler, sıcak hava koşullarında yol tutuş ve frenleme performansını iyileştirirler. Bu lastiklerin yüzeylerinde bulunan desenler, su ve ısıyı iyi bir şekilde atar ve böylece sıcak hava koşullarında daha iyi bir yol tutuş sağlar.

 

 Yaz lastikleri, sıcak hava koşullarında kullanılmalıdır. Özellikle, hava sıcaklığı 7 derece C'nin üstünde olması durumunda, bu lastiklerin kullanılması önerilir. Bu lastiklerin kullanımı, taşıtın yol tutuşunu ve frenleme performansını iyileştirir ve bu sayede kaza riskini azaltır.

 

 Yasa Gereği Lastikler Ne Zaman Değiştirilmeli?

 

 Yasa gereği, taşıtların lastiklerinin belli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Bu aralıklar, lastiklerin kullanım şartlarına ve taşıtın ağırlığına göre değişebilir. Örneğin, ağır yük taşıyan taşıtların lastikleri daha sık değiştirilmelidir.

 

 Lastiklerin kullanım ömrünün sona ermesi durumunda değiştirilmeleri gerekir. Lastiklerin kullanım ömrü, lastiklerin üretim tarihinden itibaren belirli bir süre sonra sona erer. Bu süre, lastiklerin üreticisi tarafından belirlenir ve lastiklerin yan tarafında bulunan "DOT" kodu ile gösterilir. Örneğin, "DOT 3121" kodu, lastiğin üretim tarihinden itibaren 31. hafta sonunda sona ereceğini gösterir.

 

 Lastiklerin yüzeylerinde bulunan desenlerin azalması durumunda da değiştirilmelidir. Desenlerin azalması, lastiklerin yol tutuş performansını düşürür ve bu sayede kaza riski artar. Bu nedenle, lastiklerin yüzeylerinde bulunan desenlerin azalması durumunda da değiştirilmelidir.

 

 Türkiye'de, kış lastiklerine geçiş zorunluluğu olan araçlar en geç 1 Aralık tarihinden itibaren kış lastiklerine geçmek zorundadırlar. Ancak bu tarih bölgeden bölgeye değişebilir ve kış mevsiminin hangi aylarda hüküm sürdüğüne göre değişiklik gösterebilir.

 

 Genel olarak Ekim ve Kasım aylarında kış lastiklerine geçmek tavsiye edilebilir. Kış lastiklerinin kullanım tarihi ise yasal olarak 1 Aralık - 1 Nisan arası olarak belirlenmiştir. Ancak bu tarih mevsim koşullarına göre değişebilir ve 1 ay uzatılabilir. Yaz lastiklerinin takılma zamanı ise, kış lastiklerinin takılma zorunluluğunun bitiş tarihine göre belirlenebilir.

 

 Örneğin, kış lastiklerinin takılma zorunluluğu 1 Nisan tarihine kadar olsa, yaz lastiklerinin takılma zamanı 1 Nisan tarihinden itibaren olabilir. Ancak, yine de mevsim koşullarına göre bu tarih değişebilir ve araç sahiplerinin kendi güvenliklerini düşünerek, daha erken veya daha geç bir tarihte yaz lastiklerine geçebilirler. Ayrıca, ülke sınırları içerisinde seyreden yabancı plakalı ticari araçlar için de kış lastiklerine geçiş zorunluluğu bulunmaktadır.


İlginizi Çekebilir: Kadıköy Araç Kiralama

 

 Lastiklerdeki Kalınlık Boyutu Nasıl Belirlenir?

 

 Lastiklerdeki kalınlık boyutu, lastiğin yüzeyine olan mesafeyi gösterir ve genellikle milimetre cinsinden verilir ve lastiğin yüzeyindeki desenin derinliğini ve yol koşullarına göre dayanıklılığını belirler. Özellikle, kış koşullarında daha derin desenli lastikler kullanılır, çünkü bu lastikler daha iyi tutuş ve frenleme performansı sağlar.

 

 Bu boyut, araç üreticileri tarafından tavsiye edilen ölçülerle belirlenir ve bu ölçüler aracın kullanım amacına göre değişebilir. Örneğin, bir ticari araç için tavsiye edilen lastik kalınlık boyutu, bir turizm araç için tavsiye edilen boyuta göre daha yüksek olabilir.

 

 Araç üreticileri tarafından tavsiye edilen lastik kalınlık boyutları, araçların üretim dosyalarında veya araçların kullanım kılavuzlarında bulunabilir. Ayrıca, araç periyodik bakım işlemlerinde lastiklerdeki kalınlık boyutunun yeterli seviyede olup olmadığı kontrol edilerek, gerekirse yenilenmesi önerilebilir.


İlginizi Çekebilir: Kadıköy Oto Kiralama


Önemli Not: 

  • Sitemizde yer alan Blog yazıları Metin yazarları tarafından hazırlanmakta olup  sitemizi takip eden, yazılarımızı okuyan kişi yada kişiler için verilen bilgilendirici içerik dökümanlardır. 
  • Metinler airrentacar.com için hazırlanan özel metinler olup, kopya olarak başka yerlerde servis edilmesi yasaktır. 
  • Kelimeler ve cümleler mümkün olduğunda kontrol edilerek hazırlanmaktadır. 
  • Metin yazarları tarafından hazırlanan bu blog yazıların Hukuksal olarak bir geçerliliği olmadığını hatırlatmak isteriz.