Anasayfaya dön
Sosyal Medya
Hata
Hata
Blog

Yaralanmalı Kazalarda Ne Yapmalıyız?

 

Trafik kazaları her ne kadar kaçınmaya çalışsak da zaman zaman ihmallerden kaynaklı olarak, zaman zamansa her türlü tedbirin alınmış olmasına karşın kaçınılmaz bir şekilde karşı karşıya kaldığımız olumsuz senaryolardandır.

 

 Trafik kazaları esnasında ve sonrasında, kazanın türüne göre atılması gereken farklı adımlar mevcuttur. Örneğin yalnızca maddi hasarlı bir kaza sonrasında işleyen süreç farklıyken, yaralanmalı bir trafik kazası sonrasında sürecin ilerleyişi de oldukça farklı olacaktır.

 

 Yaralanmalı trafik kazaları fazlasıyla travmatik ve üzücü olabilir, ancak kaza sonrasında sakin kalmayı başarmanız ve hem kendinizi hem de kazaya karışan diğer yaralananları koruma adına belli adımlar atmanız hem sizin hem de kazaya karışan diğer insanların sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yaralanmalı bir trafik kazası geçirmeniz durumunda yapmanız gereken şeyleri listeleyelim:


İlginizi Çekebilir: Yaşa Göre Ehliyet

 

 Acil Servisi Arayarak Yardım Talebinde Bulunun

 

 Eğer kazada siz veya başka birisi yaralanmışsa, olabildiğince hızlı bir şekilde 112 acil servisi arayarak acil yardım hizmeti talebinde bulunmanız önemlidir. Eğer ciddi bir yaralanmanız olduğunu düşünmüyorsanız bile, bir sağlık profesyoneli tarafından muayene edilmeniz iyi bir fikirdir.

 

 Kaza anında gözle görülmeyen, olayın sıcağı ve şoku etkisiyle hissedilmeyen yaralanmalar ve hatta dışardan bakarak tespit edilmesi mümkün olmayan iç kanamalar söz konusu olabilir. İç kanamalar sonucu ölüme kadar gidebilecek ciddi yaralanmalardır ve mutlaka uzman hekimler tarafından en kısa sürede müdahale edilmesi gereklidir.

 

 Polisi Arayın

 

 Eğer kazada yaralanma veya önemli maddi hasar oluşmuşsa, polisi arayarak olayı bildirin. Polis olayı dokümente edecek ve bir rapor oluşturacaktır. Bu, sigorta şirketinizden talepte bulunmanız veya hukuki anlaşmazlıklar olması durumunda yararlı olabilir.

 

 Diğer Sürücüyle Bilgi alış Verişi Yapın

 

 Her zaman aracınızda bir kaza tutanağı bulundurmaya özen göstermelisiniz. Böyle durumlarda kaza tutanağını doldurarak yasal prosedürleri ilerletme açısından kolaylık elde edersiniz. Yaralanmalı kazalarda ise polis olay yerine intikal ettikten sonra bu tarz tutanak işlemlerini ve tüm dökümantasyon işlemlerini polis halledecektir.

 

 Polisin hazırlamış olduğu tutanağı mutlaka saklayın ve gerekli durumlarda sigorta şirketinizle ya da hukuki bir sürece girilmesi durumunda avukatınızla paylaşmak üzere bulundurun. Diğer sürücünün adı, iletişim bilgileri, sigorta bilgileri ve plaka numarasını almanız önemlidir. Ayrıca, kazada tanık olan kişilerin adlarını ve iletişim bilgilerini de almanız daha sonra sizin için faydalı ve işleri kolaylaştırıcı nitelikte olacaktır.


İlginizi Çekebilir: Ataşehir Araç Kiralama

 

 Kazayı Belgeleyin

 

 Eğer bir kamera veya akıllı telefonunuz varsa, kaza anında araçların hasarı ve görünen yaralanmaları da içeren kaza sahnesinin fotoğraflarını çekin. Ayrıca, zaman, yer ve kaza anına kadar olan koşulları da içeren kaza ayrıntılarını mutlaka yazın.

 

 Sigorta Şirketinizle İletişim Kurun

 

 Eğer diğer sürücünün suçlu olduğunu düşünmüyorsanız bile, kazadan hemen sonra sigorta şirketinizle iletişim kurmanız önemlidir. Sigorta şirketiniz olayı nasıl ele almanız gerektiğini ve hasarın karşılanması talebinde bulunma sürecine yardımcı olacaktır.

 

 Özet olarak yaralanmalı bir trafik kazası geçirmeniz durumunda, ilk önceliğiniz her zaman sağlık hizmeti aramak ve herkesin güvende olmasını sağlamak olmalıdır. Bu adımları halledip, ardından yukarıda listelenen diğer adımları atarsanız, kendinizi ve haklarınızı koruyabilir ve yaralanmalı bir trafik kazasının ardından geçirilecek süreci mümkün olan en rahat şekilde geçirme olanağı sağlayabilirsiniz.

 

 Ayrıca, geçirilen kazanın durumuna ve söz konusu kazanın tarafları arasında sürecin nasıl ilerlediğine de bağlı olarak bir avukatla da iletişim kurmak iyi bir fikir olabilir. Bir avukat, mevcut haklarınızı ve olası tüm seçeneklerinizi anlamanıza ve sağlıklı bir şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca sigorta şirketleriyle anlaşma yapmanıza ve hukuki açıdan en doğru şekilde hareket etmenize yardımcı olabilir.


İlginizi Çekebilir: Ataşehir Oto Kiralama

 

Önemli Not: 

  • Sitemizde yer alan Blog yazıları Metin yazarları tarafından hazırlanmakta olup  sitemizi takip eden, yazılarımızı okuyan kişi yada kişiler için verilen bilgilendirici içerik dökümanlardır. 
  • Metinler airrentacar.com için hazırlanan özel metinler olup, kopya olarak başka yerlerde servis edilmesi yasaktır. 
  • Kelimeler ve cümleler mümkün olduğunda kontrol edilerek hazırlanmaktadır. 
  • Metin yazarları tarafından hazırlanan bu blog yazıların Hukuksal olarak bir geçerliliği olmadığını hatırlatmak isteriz.