Anasayfaya dön
Sosyal Medya
Hata
Hata
Blog

Kış Mevsiminde Araç Kullanırken Yaşanılan Zorluklar

 

Trafik kazalarından korunabilmenin başlıca koşulları dikkatli bir şekilde araç kullanmak, trafik kurallarına uymak, aracın bakımlarını düzenli bir şekilde yaptırmak olarak sayılabilmektedir. Ancak bununla birlikte mevsimine göre uygun olarak sürüş yapabilmenin önemine dikkat çekilmelidir.

 

 Genellikle kış aylarında meydana gelen buzlanma ve de kar yağışları gibi durumlar sürücülerin güvenliğini tehdit edebilmektedir. Bu bağlamda kış aylarında zorlu şartlarda araç kullanılırken dikkat edilmesi gereken şeyler bulunmaktadır.


İlginizi Çekebilir: Karda Aracı Nasıl Sürmeliyiz?

 

 Kış Bakımını Es Geçilmemelidir

 

 Sürücüler veya araç sahipleri araç muayenesini aksatmamak üzere bakımlarını yaptırmak zorundadır. Ayrıca öncesinde araçlarınızda sahip olmadığınız ya da bilginiz olmadığı durumlardan haberdar olunmayan sorunları öğrenilmesini sağlayabilmektedir. Bu bağlamda önemle gerekli olan onarım ile alakalı uygulamaları yaptırıp trafiğe güvenli bir şekilde çıkılmalıdır.

 

 Yapılması zorunlu olan muayeneleri ek olmak üzere araçlara düzenli bir şekilde bakımlarının yaptırılması gerekmektedir. Kış aylarında araç bakımı gelebilecek tehditlere karşı çok daha güvenli olunmasını sağlayacaktır. Kış ayları için yapılması gereken bakım aracınızın genel olarak kontrol edilmesi ve de mevsim şartlarına uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

 

 Arabaların motorunu, frenlerini, aküsünü, sileceklerini, farlarını kontrol edilmesi gerektiğinin yanı sıra mevsim şartlarına uygun hale getirilmesidir. Ayrıca yağ değişimi antifriz kontrolü, klima bakımı gibi kontroller de kış mevsimi şartlarında hazır olması gereken araçlar için önemli bir husus olmaktadır.

 

 Lastikleri Kış Lastikleri ile Değiştirme İşlemi Unutulmamalı

 

 Özellikle soğuk aylarda kuvvetli bir şekilde yola tutunabilen ve de yolu kavrayabilen kış lastikleri güvenli bir sürüş için olması gerekenler arasında yer almaktadır. Genel olarak yol tutuşunu arttıran kış lastikleri ile buz tutmuş yollarda daha kısa sürede durabilirsiniz.

 

 Bunun yanı sıra kar lastiği için fren mesafesini kısaltan önemli ögelerden biridir. Karlı zamanlar kış lastiğine ek olarak kar zincirleri kullanılması gerekmektedir. Kar zincirleri sayesinde kış koşulları güvenli ve daha kolay bir şekilde atlatılabilmektedir.


İlginizi Çekebilir: Üsküdar Araç Kiralama

 

 Kış Mevsiminde Araba Kullanmak İçin Öneriler

 

 Araçların bakımı kış mevsiminde zorlu şartların etkilerini azaltmak açısından yapılması gereken uygulamalar da önemli olmaktadır. Ayrıca bunların yanı sıra zorlu şartlarda araç kullanabilme tekniklerini de uygulamak gerekmektedir. Bu bağlamda araç kullanırken özellikle araca binmeden önce ayakkabıları temiz tutmak gaz pedalı ya da fren üzerinde ayağınızın kaymasının önüne mutlak surette geçilmektedir.

 

 Diğer mevsimlerde de olduğu gibi hız sınırını geçmemek özellikle kış aylarında çok önemli olmaktadır. Ancak yollarda buzlanma ve benzeri durumlar göz önüne alınmalıdır. Kış aylarında göz önüne alınması gereken bir diğer husus da takip mesafesidir.

 

 İncelendiğinde takip mesafeleri normal şartlar altında yapılan hızın yarısının metre cinsinden ifadesi olarak bilinmektedir. Örnek verilecek olursa önde yer alan taksi ile sizin aranızdaki takip mesafesi yaklaşık olarak kırk metre civarı olmak zorundadır.

 

 Zorlu Hava Şartlarının Araca Yansımasına İzin Verilmemelidir

 

 Kış lastiklerini kullansanız dahi kar gibi zorlu şartlar araç lastiklerinin yola tutunmasını zorlaştırmaktadır. Bu sebeple ani olarak yapılan direksiyon hareketleri ya da ani fren manevraları direksiyon hakimiyetini zorlaştırmakta ve aynı zamanda hakimiyetin yitirilmesine neden olabilecek hareketler özellikle kış mevsiminde uzak durulması gereken hallerdir.

 

 Ayrıca aracın patinaj çekmesini engellemek amacıyla sürücü ayağını gaz pedalından yavaşça kaldırmalıdır. Bununla birlikte yağmur veya araç içi dışı ısı farklılıkları çevreyi görüş mesafenizi kısıtlayan unsurlardandır. Bu gibi durumlarda hiçbir şekilde endişe duyulmamalıdır.

 

 Bu tip sorunlar oto ürünler sayesinde kolay bir şekilde halledilmektedir. Buğu önleyici, yağmur sökücü, buz çözücü tarzı sıvı olan oto ürünleri araba sahiplerinin zorunlu olarak kış aylarında araçlardan olması gereken malzemelerdir.


İlginizi Çekebilir: Üsküdar Oto Kiralama 


Önemli Not: 

  • Sitemizde yer alan Blog yazıları Metin yazarları tarafından hazırlanmakta olup  sitemizi takip eden, yazılarımızı okuyan kişi yada kişiler için verilen bilgilendirici içerik dökümanlardır. 
  • Metinler airrentacar.com için hazırlanan özel metinler olup, kopya olarak başka yerlerde servis edilmesi yasaktır. 
  • Kelimeler ve cümleler mümkün olduğunda kontrol edilerek hazırlanmaktadır. 
  • Metin yazarları tarafından hazırlanan bu blog yazıların Hukuksal olarak bir geçerliliği olmadığını hatırlatmak isteriz.