Anasayfaya dön
Sosyal Medya
Hata
Hata
Blog

Kiralık Araç Koşulları Nelerdir?

 

Araç kiralamak isteyen herkesin ihtiyaç duyduğu şirketle tanışmadan önce bilmesi gereken birkaç kriter vardır. Araç kiralama şartlarını karşılamıyorsanız bu işlemi tamamlayamazsınız. Bu nedenle araç kiralamadan önce araç kiralama şartlarını öğrenmelisiniz.

 

 Sürücü Yaşı 21+

 

 Sigorta standartlarına göre 21 yaş ve üzeri olmak ucuz araç kiralamak için önemli bir kriterdir. Orta ve üst sınıftaki araçlar için asgari yaş 25'tir. Lüks ve büyük araçlar için minimum 28 yaş önemli bir faktördür. Bu koşul yerine getirildiği takdirde araç kiralamaya bir adım daha yaklaşmış

olursunuz.


İlginizi Çekebilir: Araç Kiralama Şartları Nelerdir

 

 Sürücü Belgesinin Geçerlilik Süresi

 

 Ekonomi Sınıfı, Orta Sınıf veya Lüks Sınıf bir araç kiralıyorsanız, en az iki yıllık sürücü belgenizin olması gerekir. Lüks ve büyük otomobiller için ise bu süre üç yıldır.

 

 Ek Sürücüler

 

 Her kiralık araçta birden fazla kişi konaklayabilir. Bu durumda ikinci veya ek sürücü kiralama öncesinde bilgilendirilmelidir. Bu, araba sigortanızın kapsamına ek sürücülerin de dahil olduğu anlamına gelir. Ek sürücülerin de asıl sürücü için belirlenen yaş ve ehliyet kriterlerini karşılaması çok önemlidir.

 

 Kilometre Limiti

 

 Kiralanan aracın fiyatına dahil olan km limiti aracın bulunduğu ekranda gösterilir. Belirtilen kilometre sayısı aşılırsa, kilometre başına sabit ücret alınacaktır.

 

 Araç Kiralama

 

 Pek çok alanda firmalar erken rezervasyon yapan müşterilerine fiyat avantajları sunmaktadır. Aynı şey kiralık araçlar için de geçerli, bu yüzden lütfen bu fırsattan yararlanın. Özellikle planlanmış bir tatiliniz veya iş toplantınız varsa, kiralık arabanızı günün erken saatlerinde rezerve etmek, piyasa fiyatından çok daha az tasarruf etmenizi sağlayabilir.

 

 Ankara, İzmir, Antalya, İstanbul gibi büyük şehirlerde araç kiralama çok olduğu için erken rezervasyon kampanyaları sıklıkla yapılmaktadır.


İlginizi Çekebilir: Üsküdar Araç Kiralama

 

 Eski Arabalardan Uzak Durun

 

 Şehirlerarası veya şehir içi seyahat için araç kiralıyorsanız 3 yaşından büyük araçlardan uzak durun. Bu şekilde yolda kalma, teknik sorunlar yaşama veya en kötüsü kaza yapma olasılığınız azalır. Sıfıra yakın veya bir veya iki yaşında araçlar daha güvenli ve daha konforludur.

 

 Sigorta ve Sözleşmeyi Dikkatlice Okuyun

 

 Kasko ve sigortasız araç kiralamayınız. Özellikle hiç sigorta primi ödememiş veya yenilenmemiş araçlar kaza anında yüksek ücret ödeyeceklerdir. Araç kiralama sözleşmeleri ise genellikle gözden kaçan ancak baştan sona okunması gereken resmi belgelerdir.

 

 Bu sözleşme, şirketin sizden beklentileri ve aracın teslimi ile ilgili maddeler içermektedir. Sözleşmeyi mağdur olarak okumaktansa imzalamadan okumanız menfaatinizedir. Aracın ne zaman teslim edilmesi gerektiğini ve gecikmeler için ödemeniz gereken cezaları dikkatlice okuyun.

 

 Kiralanacak Aracın Detaylarını Teyit Edin

 

 Araç kiralama acentesindeki işlemleri tamamladıktan sonra bir şirket çalışanı aracı teslim edecektir. İlk olarak, göze çarpan tümsekler veya ezikler için aracın etrafına bakın. Ardından, kapı mekanizmasının çalışıp çalışmadığını görmek için tüm kapıları, bagajı ve kaputu açın. Ödünç almayın ama ciddi ciddi satın alma duygusuyla kontrol edin.

 

 Arabanıza binin ve hızla koltukları, ön aksesuarları ve aynaları kontrol edin. Aracı çalıştırın ve ekranda arıza gösterge ışığı olup olmadığını kontrol edin. Araç çalıştırıldıktan sonra yakıt seviyesini kontrol edip kaydedin ve araç teslim edildiğinde aynı seviyede tutun.

 

 Ek yakıt satın alırsanız firma alınan ek yakıt için ödeme yapmayacaktır bu hususa ayrıca dikkat etmeniz çok önemlidir aksi takdirde yakıt ücretini geri almanız imkansızdır. Bu kontroller sırasında getiren görevliye haber veriniz. Araçta bulunan en ufak hasarı bile not almalarını isteyin. Bu nedenle araç teslim edildiğinde müşteri tarafından belirtilen zararlardan müşteri sorumlu değildir.


İlginizi Çekebilir: Üsküdar Oto Kiralama


Önemli Not: 

  • Sitemizde yer alan Blog yazıları Metin yazarları tarafından hazırlanmakta olup  sitemizi takip eden, yazılarımızı okuyan kişi yada kişiler için verilen bilgilendirici içerik dökümanlardır. 
  • Metinler airrentacar.com için hazırlanan özel metinler olup, kopya olarak başka yerlerde servis edilmesi yasaktır. 
  • Kelimeler ve cümleler mümkün olduğunda kontrol edilerek hazırlanmaktadır. 
  • Metin yazarları tarafından hazırlanan bu blog yazıların Hukuksal olarak bir geçerliliği olmadığını hatırlatmak isteriz.