Anasayfaya dön
Sosyal Medya
Hata
Hata
Blog

Ehliyet Tipleri, Türleri, Sınıfları

 

Araç ehliyeti, bir kişinin bir araç sürme yeteneğini belgeleyen bir belgedir. Bu belge, bir kişinin araç sürme becerilerini, kuralları ve yönetmelikleri öğrendiğini ve uyguladığını gösterir. Ehliyet almak için, bir kişinin belli bir yaşa ulaşmış olması ve sürücü eğitimi almış olması gerekmektedir. Bu eğitim, genellikle bir sürücü kursuna kaydolarak alınır ve sınavları başarıyla tamamlanması gerekmektedir.

 

 Ehliyet almak için ayrıca fiziksel ve psikolojik olarak uygun olduğunu gösteren bir sağlık raporu da gerekmektedir. Aldığınız araç ehliyeti, hangi tür araçları sürebileceğinizi belirler. Örneğin, motosiklet ehliyeti sadece motosiklet sürebileceğinizi, otomobil ehliyeti ise otomobil, minibüs ve kamyon gibi araçları sürebileceğinizi gösterir.

 

 Ehliyet, belirli bir süre sonra yenileme zorunluluğu olabilir ve sürücülerin araç sürme becerilerini sürekli olarak geliştirmeyi amaçlar.


İlginizi çekebilir: Kiralanan Araba Hakkında Bilmemiz Gerekenler

 

 Ehliyet Tipleri Nelerdir ve Kullanım Tipleri Nedir?

 

 B Tipi Ehliyet: Bu ehliyet, sadece otomobilleri sürebileceğinizi gösterir.

 C Tipi Ehliyet: Bu ehliyet, otomobillerin yanı sıra minibüsleri de sürebileceğinizi gösterir.

 D Tipi Ehliyet: Bu ehliyet, otomobillerin yanı sıra minibüslerin ve kamyonların küçük tonajlı (yük taşıma kapasitesi 10 ton ve altı) versiyonlarını sürebileceğinizi gösterir.

 E Tipi Ehliyet: Bu ehliyet, otomobillerin yanı sıra minibüslerin ve kamyonların büyük tonajlı (yük taşıma kapasitesi 10 ton ve üstü) versiyonlarını sürebileceğinizi gösterir.

 F Tipi Ehliyet: Bu ehliyet, otomobillerin yanı sıra otobüsleri de sürebileceğinizi gösterir.

 G Tipi Ehliyet: Bu ehliyet, otomobillerin yanı sıra traktörleri de sürebileceğinizi gösterir.

 H Tipi Ehliyet: Bu ehliyet, otomobillerin yanı sıra motosikletleri de sürebileceğinizi gösterir.

 

 Bu sınıfların yanı sıra, araç ehliyetlerine ek olarak "S" harfi ile işaretlenmiş özel yetenekleri gösteren belgeler de vardır. Örneğin, "B+E" tipi ehliyet, otomobillerin yanı sıra küçük tonajlı kamyonları da sürebileceğinizi gösterir. Ehliyet tipleri bu şekildedir.


İlginizi çekebilir: Ümraniye Araç Kiralama

 

 Ehliyet Türleri Nelerdir?

 

 Araç ehliyetleri, aşağıdaki türlerde sınıflandırılabilir:

 

 Geçici Ehliyet: Bu ehliyet, sadece belirli bir süre için geçerlidir ve genellikle sürücü eğitimi alan kişilere verilir. Sürücü eğitimi tamamlandıktan sonra, geçici ehliyet sahibi kişinin sınavları başarıyla tamamlaması ve ehliyet almak için gereken diğer koşulları yerine getirmesi gerekmektedir.

 

 Öğrenci Ehliyeti: Bu ehliyet, sadece sürücü eğitimi alan öğrenciler için geçerlidir ve geçici ehliyete benzer şekilde, sürücü eğitimi tamamlandıktan sonra sınavları başarıyla tamamlaması ve ehliyet almak için gereken diğer koşulları yerine getirmesi gerekmektedir.

 

 Tam Ehliyet: Bu ehliyet, sürücü eğitimi alan ve sınavları başarıyla tamamlayan kişilere verilir ve belli bir süre sonra yenileme zorunluluğu olabilir. Tam ehliyet sahipleri, belirledikleri araç türlerini sürebilecek ve trafik kurallarına uygun olarak araç kullanabileceklerdir.

 

 İşyeri Ehliyeti: Bu ehliyet, özel bir işyerinin çalışanları için verilen bir ehliyettir ve genellikle özel bir araç türünü sürebileceklerini gösterir. Örneğin, bir turizm şirketinin çalışanlarına verilen "F" tipi işyeri ehliyeti, otobüs sürebileceklerini gösterir. Ehliyet türleri bu şekildedir.

 

İlginizi çekebilir: Ümraniye Oto Kiralama


 Ehliyetler Sınıfları Nelerdir?

 

 Ehliyet sınıfları, aşağıdakilere göre sınıflandırılır:

 

 A1 Sınıfı Ehliyet: Bu sınıf, motosikletlerin 125 cc'nin altındaki motor gücüne sahip olanlarını sürebileceğinizi gösterir.

 

 A2 Sınıfı Ehliyet: Bu sınıf, motosikletlerin 125 cc'den 500 cc'ye kadar olan motor gücüne sahip olanlarını sürebileceğinizi gösterir.

 

 A Sınıfı Ehliyet: Bu sınıf, motosikletlerin tümünü sürebileceğinizi gösterir.

 

 B1 Sınıfı Ehliyet: Bu sınıf, otomobillerin ve minibüslerin yük taşıma kapasitesi 3,5 ton ve altı olanlarını sürebileceğinizi gösterir.

 

 B Sınıfı Ehliyet: Bu sınıf, otomobillerin ve minibüslerin tümünü sürebileceğinizi gösterir.

 

 C1 Sınıfı Ehliyet: Bu sınıf, otomobillerin, minibüslerin ve kamyonların yük taşıma kapasitesi 7,5 ton ve altı olanlarını sürebileceğinizi gösterir.

 

 C Sınıfı Ehliyet: Bu sınıf, otomobillerin, minibüslerin ve kamyonların tümünü sürebileceğinizi gösterir.

 

 D1 Sınıfı Ehliyet: Bu sınıf, otomobillerin, minibüslerin ve kamyonların yük taşıma kapasitesi 16 ton ve altı olanlarını sürebileceğinizi gösterir.

 

 D Sınıfı Ehliyet: Bu sınıf, otomobillerin, minibüslerin ve kamyonların tümünü sürebileceğinizi gösterir.


Önemli Not: 

  • Sitemizde yer alan Blog yazıları Metin yazarları tarafından hazırlanmakta olup  sitemizi takip eden, yazılarımızı okuyan kişi yada kişiler için verilen bilgilendirici içerik dökümanlardır. 
  • Metinler airrentacar.com için hazırlanan özel metinler olup, kopya olarak başka yerlerde servis edilmesi yasaktır. 
  • Kelimeler ve cümleler mümkün olduğunda kontrol edilerek hazırlanmaktadır. 
  • Metin yazarları tarafından hazırlanan bu blog yazıların Hukuksal olarak bir geçerliliği olmadığını hatırlatmak isteriz.