Anasayfaya dön
Sosyal Medya
Hata
Hata
Blog

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Araç kiralarken mutlaka bilinmesi gerekenler arasında aracı kiralayacağınız yerin güvenli bir iş yeri olmasına, özen göstermelisiniz. Bu hususta araç kiralarken daha öncesinden bildiğiniz ve güvendiğiniz tanıdıklarınızın da buradan araç kiralaması ve bu hususta sizlere verdiği öğütler ile rahatça aracınızı kiralayabilirsiniz.

 

 Şahsen araç kiralamak için böyle bir imkanınız olmazsa internet üzerinden ufak bir gezinme ile güvenilir ve kurumsal firmaları daha yakından araştırabilirsiniz. Şimdi gelin sizinle beraber araç kiralarken tam olarak neler yapmamız gerektiğine bir göz atalım.

 

Araç Fiyatlarını Dikkatlice Analiz Etmeniz Gerekmektedir

 

Kiralayacak aracın fiyatını kesinleştirdikten sonra araç kiralamaya başlayabilirsiniz. Bazı araç kiralama firmaları araç kiralamada ek ücretler çıkarmaktadır. Bunlardan bazıları GPS, harcanan kilometre sınırı, yakıt gideri veya online rezervasyon yapılacaksa buna ek ücret alınmaması şeklinde olmaktadır. Bütün bu şartları tam anlamıyla konuşup karar vermeden araç kiralamaktan sakınmalısınız.


İlginizi Çekebilir: Araç Kiralamanın Yaygınlaşmaya Başlaması Ve Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Araç Sözleşmelerine Dikkat Etmelisiniz.

 

Bazı firmalar bu anlamda dolandırıcı olabilmektedirler. Bazıları olması gereken evraklardan olsa bile diğer bir kısmı, başınızı derde sokabilecek kafa karıştırıcı sözleşmeler olmaktadır. Eğer bu konuda yeteri kadar bir bilgiye sahip değilseniz, kendinizle beraber bu işten anlayan birileri ile araç kiralamaya gidebilirsiniz. Onun dışında önünüze konacak evrakları ve sözleşmeleri detaylıca okuyup bu şekilde imzalamanız gerekmektedir.

 

Trafik Kurallarına Uyulması Gerekmektedir.

 

Kiralayacağınız aracın kendi aracınızmış gibi kullanmanız ve gereken özeni, göstermeniz gerekmektedir. Unutmayın ki kullandığınız araç her ne kadar bir başkasının üzerine kayıtlı olsa bile, bu aracı kullanırken sorumluluk size aittir. Trafik kurallarına uymanız gerekmektedir. Herhangi trafik cezalarının önüne geçmek için dikkatli olmanız gerekmektedir.

 

Aracın Yakıtını Kontrol Edin.

 

​​​​​​​Bazı araç kiralama firmaları siz aracı kiralarken yakıtı hesapladıktan sonra aracı teslim etmektedir. Aracı alırken yakıtını kontrol edip, teslim ederken aynı şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Araç kiralarken sözleşmede mutlaka buna dikkat etmelisiniz.


İlginizi Çekebilir: Ataşehir Araç Kiralama

 

Aracın Sigortalı Olmasına Dikkat Edin

 

​​​​​​​Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken en önemli bir diğer konu, mutlaka aracın sigortasının yapılması ve sigortanın evraklarında hiçbir eksik olmamasıdır. Aksi durumda kiraladığının aracın başına herhangi bir kaza ve sorun oluştuğu zaman bütün bunlardan siz sorumlu olursunuz ve ciddi sorunlar ile karşılaşılabilmektedir.

 

 Araç Kiralarken yakıt harcamasının ekonomik olmasına özen göstermelisiniz. Bu konuda ki en iyi çözüm eski model araçlardan uzak durmak veya aracı kiralarken yakıt türünün ne olduğunu bilmek, kilometre başına yakıt harcamasının minimum hangi seviyede olduğu çok önemlidir.

 

 Aracı teslim alırken de etrafında mutlaka birkaç tur atmalı aracın herhangi bir yerinde darbe falan varsa bunu, araç kiralayacağınız firmaya bildirmelisiniz. Aksi takdirde bunlardan sizi sorumlu tutabilirler. Bazı kurumsal olan veya kurumsal nitelikte araç kiralama firmalarında çeşitli, kampanyalar olabilmektedir.

 

 Bu kampanyaları takip ederek, araç kiralamayı çok daha uygun fiyata getirebilirsiniz. Araç kiralarken mutlaka ihtiyacınıza uygun bir araç bulmalısınız. Eğer ticaretle uğraşıyorsanız ticari araçlar işinizi görecektir. Onun dışında arazi şartlarında bir plan yapmışsanız motoru güçlü araçlara ihtiyaç duymanız gerekebilir.

 

 Mutlaka aracı teslim edeceğiniz yerin planlarınız dahilinde olması çok iyi olacaktır. Bazı araç kiralama firmaları kurumsal olarak çalıştıkları için a şehrinden aldığınız aracı b şehrinde yani geri getirip teslim etmek zorunda kalmadan istediğiniz yerde, teslim edebilirsiniz. Bunu da dediğim gibi aracı kiralamadan önce firma sahibi ile kesinleştirmeniz gerekmektedir.

 

 Kiraladığınız araç ile yurt dışına çıkılacaksa bunu firma sahibi ile yaptığınız sözleşmeye, bildirmeniz gerekmektedir. Bazı ülkelerin sahip olduğunuz ehliyetin uyumlu olsa bile başka sorunlarda çıkarabilmektedir, bunlara da dikkat etmelisiniz.


İlginizi Çekebilir: Ataşehir Oto Kiralama


Önemli Not: 

  • Sitemizde yer alan Blog yazıları Metin yazarları tarafından hazırlanmakta olup  sitemizi takip eden, yazılarımızı okuyan kişi yada kişiler için verilen bilgilendirici içerik dökümanlardır. 
  • Metinler airrentacar.com için hazırlanan özel metinler olup, kopya olarak başka yerlerde servis edilmesi yasaktır. 
  • Kelimeler ve cümleler mümkün olduğunda kontrol edilerek hazırlanmaktadır. 
  • Metin yazarları tarafından hazırlanan bu blog yazıların Hukuksal olarak bir geçerliliği olmadığını hatırlatmak isteriz.