Anasayfaya dön
Sosyal Medya
Hata
Hata
Blog

Araç Kiralamanın Yaygınlaşmaya Başlaması Ve Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de araç kiralama yaygınlaşıyor. Araba sahibi olmak seyahat sırasında zaman kazandırır ve seyahati daha kolay hale getirir. Sürmesi gerçekten eğlenceli olan alanlar da var. Örneğin Kapadokya veya Datça'dır.

 

 Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

 Firma Bul

 

 Araç kiralarken fiyat karşılaştırmalarına ve indirim fırsatlarına bakmanız gerekmektedir. Bu sayede birçok özel teklifle karşılaşarak kiralamanızı daha uygun hale getirebilirsiniz. Bu nedenle, şirkete katılırken tüm soruları ve eylemleri akılda tutmak çok önemlidir.

 

 Küçük Araç Kiralama

 

 Araç kiralarken her zaman küçük araç fiyat avantajını görürsünüz. Ekonomik bir araç seçerek, özellikle online rezervasyon yaparken, şirketin ekonomik bir arabası olmaması durumunda ücretsiz araç yükseltme seçeneğinden yararlanma fırsatına sahipsiniz.


İlginizi Çekebilir: Araç Kiralamak Veya Araç Satın Almak

 

 Yakıt Durumunu Kontrol Edin

 

 Ülkemizde en çok çeyrek depolar altında kiralanmaktadır. Öncelikle yakıt göstergesinin hangi hatta olduğuna dikkat edin ve aracı teslim alıp teslim ettiğinizde aynı hatta yakıt doldurun. Bunu bir temsilciye bırakmak, aldığından daha fazlasını doldurabilir ve sana daha pahalıya mal olabilir. Bunun da bir ücrete tabi olduğunu lütfen unutmayın. Fazladan yakıtla dönerseniz, bunun için ücret ödemezsiniz.

 

 Sigortayı İhmal Etmeyin

 

 Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri, sigorta acentenizin kişisel araç sigortanızı karşılayıp karşılamadığıdır. Kredi kartı ile ödeme yaparken sigorta gerekebilir. Ancak sigorta geçerli değilse acente sigortasından da yararlanabilirsiniz. Sigortasız araç kullanmanın neden olduğu herhangi bir hasar sizin sorumluluğunuzdadır.

 

 Sigortanın geçerliliğinin birkaç koşula tabi olduğunu lütfen unutmayın. Sürücüler kaza anında alkol veya uyuşturucu madde etkisinde olmamalı, yasal hız limitlerini aşmamalı ve aracı otoyol dışında kullanmamalıdır.

 

 Sözleşmeye Dikkat Edin

 

 Araç kiralamak çok kolay ama kafa karıştırıcı da olabiliyor. Seyahat veya teslimat sırasında herhangi bir sorun yaşamamak için tüm sözleşme detaylarını kontrol etmek önemlidir. Bir sözleşme imzalamadan önce bilmeniz gereken her şeyi sormanızda bir sakınca yoktur. Ancak, bundan hoşlanmazsanız, kiralamadan önce temel bilgileri araştırmak, tanıdığınız biriyle gitmek ve bir pazarlık yapmak iyi bir fikirdir.

 

 Yol kısa olsa bile, yine de bir yolcu için yeterli koltuk bulunmalıdır ve yeterli bagaj alanı olmalıdır. Kısa bir yürüyüş saatler sürebilir, bu nedenle kimsenin zor durumda kalmasına gerek yoktur. Ayrıca, muvafakat formunun araçtaki tüm kişilerin bir listesini içermesini sağlamak önemlidir. Birçok ülkede bir arabada oturduğundan daha fazla insan taşımanın yasa dışı olduğunu unutmayın.


İlginizi Çekebilir: Ataşehir Araç Kiralama

 

 Ön Rezervasyon ve Bilgi

 

 Havalimanlarında araç kiralama için, rezervasyon sırasında uçuş bilgilerinin ve saatlerinin doğru verilmesi gerekmektedir. Rezervasyon sırasında uçuş bilgileri mevcut değilse, uçuş bilgileri araç kiralamanın alınma saatinden en az 2 saat önce e-posta veya telefon yoluyla sağlanmalıdır.

 

 Diyelim ki Sabiha Gökçen Havalimanı'nda araç kiraladınız ve uçuş tarihiniz değişti ya da ertelendi. Uçuş bilgilerinizi önceden vererek, havalimanı geliş ve gidişleriniz için zamanında kolayca alınabilirsiniz. Genellikle uçak bileti, tatil ve restoranlar için kullanılan erken rezervasyon, bazı internet sitelerinde araç kiralama için de geçerli. Şirketinizin böyle bir seçeneği varsa, seyahatlerini önceden planlayanlar için faydalı olacaktır.

 

 Araç tipi, kiralama gün sayısı ve tarih belirtilerek kiralama anında yaşanan aksaklıklar giderilir. Tatillerde genel olarak erken rezervasyon sistemini hayatımıza sokmak çok önemli, aksi takdirde seyahat için daha fazla para ödemek zorunda kalacağız.

 

 Sadakat Programı

 

 Sadakat Programının faydaları arasında ücretsiz model değişiklikleri, düşük maliyetli kiralık arabalar veya ücretsiz ekstra günler yer alır. Aynı fiyata daha yüksek seviyeli bir araç satın alırken üye olmayanlara göre doğrudan geçiş avantajları da sunuyoruz.

 

 Hudut Sınırları

 

 Ülke içinde pek sorun değil ama başka bir ülkede araç kiralamak sandığınız kadar kolay olmayabilir. Gidilen ülkeye bağlı olarak, araba kullanma koşulları ve sürücü belgesinin geçerlilik süresi farklılık gösterebilir. Bu nedenle mekana gitmeden önce tüm şartları tanımanız oldukça önemlidir.

 

 Gideceğiniz yerde bir araba kiralamadan önce, her şeyin yolunda olduğunu yazılı olarak kontrol etmeniz mantıklıdır. Uluslararası sürücü belgesine sahip olmayanlar, polisin talep etmesi halinde her ülkede para cezasına çarptırılacak.

 

 Teslimat

 

 Kiralama öncesi süreçte ve araç teslim alındıktan sonra tüm hasar tutanaklarının kayıt altına alınması çok önemlidir. Bu, en iyi koruma biçimlerinden biri olarak bilinir. Dünyanın neresine giderseniz gidin araç kiralarken dikkat etmeniz gerekenler aynıdır.

 

 Kiralama öncesi hasar tespiti ve sözleşme şartlarının gözden geçirilmesi gibi detaylar, gönül rahatlığıyla ve sorunsuz bir şekilde araç kiralamanıza yardımcı olabilir. Kısa ya da uzun dönem araç kiralamak bu aralar çok revaçta. Seyahat ederken veya teslimat yaparken sorun yaşamamak, iyi bir araba kiralamak kadar önemlidir.


 İlginizi Çekebilir: Ataşehir Oto Kiralama


Önemli Not: 

  • Sitemizde yer alan Blog yazıları Metin yazarları tarafından hazırlanmakta olup  sitemizi takip eden, yazılarımızı okuyan kişi yada kişiler için verilen bilgilendirici içerik dökümanlardır. 
  • Metinler airrentacar.com için hazırlanan özel metinler olup, kopya olarak başka yerlerde servis edilmesi yasaktır. 
  • Kelimeler ve cümleler mümkün olduğunda kontrol edilerek hazırlanmaktadır. 
  • Metin yazarları tarafından hazırlanan bu blog yazıların Hukuksal olarak bir geçerliliği olmadığını hatırlatmak isteriz.