Anasayfaya dön
Sosyal Medya
Hata
Hata
Blog

Araç Kiralama Nedir? Nasıl İşler?

 

Araç kiralama dediğimiz olay aslında bir aracı belirli bir ücret karşılığında kullanmaktır. Araç kiralarken anlaştığınız süre zarfından önce teslim etmek isterseniz, araç sözleşmesinde anlaştığınız fesih ücretini vermeniz, gerekmektedir.

 

 Aracı vaktinde teslim etmediğiniz süre zarfında tekrardan sözleşmedeki araç gecikti, ücretini ödemeniz gerekir ve araç kirasının uzattığınız kadarını ödemelisiniz. Araçlar genelde günlük kiralansalar bile araç kiralama sektöründeki rekabetten, dolayı araç kiraları saatlik kiralara kadar düşmektedir.

 

 Günümüz dünyasında arabalar artık birer ihtiyaç olmuşlardır. Bu ihtiyacı karşılamak için saatlik kiralanan arabaların olması gayet işinizi görmektedir. Bununla beraber günlük, haftalık, aylık veya bazen yıllık araç kiralamaları da görülebilmektedir. Bu tamamen ihtiyacınıza yönelik değişebilmektedir.


İlginizi Çekebilir: Araç Kiralama Nasıl Yapılır Ve Nelere Dikkat Edilmelidir ?

 

 Araç Kiralama Sözleşmesinde Olması Gerekenler

 

 Araç kiralarken mutlaka resmi evraklara başvurulmalıdır. Bu araç kiralamak isteyen kişilerin ve firma sahibinin lehine olan, bir durumdur. İlerde yaşanılabilecek kötü durumlar karşısında resmi belge özelliği taşıyacak her iki tarafında imzasının, olduğu araç kiralama sözleşesine başvurulur. Bu şekilde hukuksal süreç işlemektedir. Aşağıda belirteceğimiz özelliklerin hepsi araç kiralama sözleşmesinde olmak zorundadır.

 

Kiralanan her aracın mutlaka sigortalarının yapılması, sigorta tarihlerinin gözden geçirilmesi gerekmektedir.

 

Park cezası trafik cezası yakıt gibi masrafların tümü kiracıya ait olmaktadır.

 

Herhangi bir kaza sonucunda aracı kiralayan kişi önce sağlık görevlilerini sonra polisi aradıktan sonra tutulan kaza tutanaklarını aracı kiraladığı firmaya en geç 24 saat içinde iletmelidir.

 

Aracın teslim edilmesi, teslim tarihleri mutlaka sözleşmede olmalıdır ve aracın nerede bırakılacağı sözleşmede mutlaka olmalıdır.

 

Aracın kiralanmasındaki ücretlerin kira süresinin uzatılması aracın geç teslim edilmesindeki, bütün ücretler kira sözleşmesinde olmalıdır.

 

Araç kiralama sözleşmesinin hangi tarihleri kapsayacağı, kiracının trafik cezalarını takiben biraz uzun bir zamanı kapsaması gerekmektedir.

 

Yukarıda da belirtiğimiz gibi araç kiralarken mutlaka bir sözleşme imzalanmalıdır. Bu sözleşme iki tarafında hukuksal veya başka sorunların önüne geçecektir.


İlginizi Çekebilir: Üsküdar Araç Kiralama

 

 Araç Kiralamanın Çeşitleri Nelerdir?

 

 Araç kiralarken genelde kısa süreli kiralamalar olabilmektedir ama araç kiralamak, kiracının ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Genelde gezi veya herhangi acil bir işte kısa süreli araç kiralamaları olmaktadır.

 

 Buna ek olarak araç kiralamak isteyen bireylerin iş planları baz alınarak, çeşitli tipte araç kiralanabilmektedir. Ehliyetin izin verdiği türde araçlarda fiyatı oranında değişiklik göstermektedir. Genelde lük diyebileceğimiz araçlar uzun vadede ehliyet sahipliliği şartı aramaktadır.

 

 Araç Kiralarken Olmasını Gerekenler

 

Yaş sınırı araç kiralamak için firmadan firmaya değişiklik gösterse bile genel, olarak 21 olarak belirlenmiştir. Bu aracın yaşına göre de değişmektedir.

 

Araç kiralarken olmazsa olmaz olarak dediğimiz ehliyet olmalıdır. Firmadan firmaya değişiklik gösterse bile en az 2 yıl süreyle ehliyet sahipliliği gerekmektedir.

 

Aracı kiralayan kişinin aracı bir başkasına kullandırtması ile sözleşmede veya araç sahibi ile anlaşılmalıdır ek sürücü, eklenmelidir. Bu durumu mutlaka araç sahibine bildirmelidir.

 

Eğer araçta firma sahibinin belirteceği kilometre sınırlarının geçilmesi dahilinde uygulanacak yaptırımlar varsa sözleşmeye eklenmelidir. Kilometre sınırı geçiş ücretleri konuşulmalıdır.

 

Genelde bazı firmalarda değişiklik gösterse bile kiralanan, arabaların yurt dışına çıkması kesinlikle yasaktır. Bazı uluslararası çalışan firmalar buna izin vermektedir.

 

Araç kiralarken sözleşmede mutlaka olması gereken bir diğer konu, araçta mutlaka kaskonun olmasıdır kaskonun olması zorunu gibi görünmese de kaskonun olması iki tarafında güvenliği ve memnuniyeti için iyidir.

 

 Ancak bilinmelidir ki aracı kiralayan kişinin herhangi alkol, uyuşturucu madde kullanması ve bu şekilde bir kazaya karışması aracın kaskosunu devre dışı bırakacaktır. Bazı firmalar bu durumla karşılaşmamak için kiracılardan kredi notunu ve sigortalarının olup olmadığını öğrenirler.


İlginizi Çekebilir: Üsküdar Oto Kiralama


Önemli Not: 

  • Sitemizde yer alan Blog yazıları Metin yazarları tarafından hazırlanmakta olup  sitemizi takip eden, yazılarımızı okuyan kişi yada kişiler için verilen bilgilendirici içerik dökümanlardır. 
  • Metinler airrentacar.com için hazırlanan özel metinler olup, kopya olarak başka yerlerde servis edilmesi yasaktır. 
  • Kelimeler ve cümleler mümkün olduğunda kontrol edilerek hazırlanmaktadır. 
  • Metin yazarları tarafından hazırlanan bu blog yazıların Hukuksal olarak bir geçerliliği olmadığını hatırlatmak isteriz.