Anasayfaya dön
Sosyal Medya
Hata
Hata
Blog

Araç Kiralama Hizmeti Nasıl Alınır?

 

Hizmetin tarihçesi Amerika'da 20.yy'ın ikinci yarısında, Walter L. Jacobs ve John D. Hertz'in başlattığı bir servistir. Endüstri haline gelmesi ile dünya ekonomik kalkınmasında yerini almıştır. Bir örnek vermek gerekirse Amerika'da her yıl yeni arabaların üçte biri kiralanmaktadır.

 

 Araç Kiralama Hizmeti Ne İşe Yaramaktadır?

 

Müşterilerin seçtikleri yerlere rahat ulaşımını sağlar.

 

Bireylerin harcanabilir gelirleri fazlalaşacağından daha çok yer ziyaret edebilmelerine olanak verir.

 

Turistler için havaalanından kiralanan bir araç uygun teslim noktalarına bırakılabildiği için tercih sebebidir.

 

Özel ihtiyaçlara bağlı olarak araç seçimine olanak tanımaktadır. İster bir otomobil isterseniz aile boyu rahat etmenizi sağlayacak bir minibüs tipi aracı seçebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir: Bunları Biliyormuydunuz?

 

Araç Kiralama Hizmeti Organizasyonu

 

 Şubeler şeklinde şehirlerde konuşlanılmaktadır. Her şubenin araç gruplama sistemi mevcuttur. Sınıflandırılan araçlar müşterilere kiralanmaktadır. Şubelerde, bir müdür ve kiralama işlemini yürütecek rezervasyon memurları bulunmaktadır.

 

 Araç Kiralama İşlemi Hangi Aşamalardan Oluşur?

 

 Kiralama, geri dönüş ve müşteriler biçiminde kategorilendirilen araç kiralama servis deposu doluluğuna göre işlemektedir.

 

 Kiralama: Önceden rezervasyon bu servislerde aranan koşullardan biridir. Ancak, servis verecek araçlarda bir fazlalık varsa anlık kiralamalara izin verilebilmektedir. Her günün sonunda işlem gören araç dinlendirilir ve ertesi gün rezervasyonu için hazırlanır.

 

 Geri Dönüş: Bir şubeden kiralanan araç yine aynı firmanın şubelerinden birine teslim edilmelidir. Günlük, haftalık ya da aylık kiralamalar yapılabilmektedir.

 

 Servis: Şubelerin kendilerine özel servis depoları vardır. Araçlar bakıma girdikten sonra yeniden kiralanabilmesi için bu depoda tutulmaktadır. Süreklilik açısından araçlar günde bir kere kiralanacak şekilde programlar oluşturulmaktadır. Aracın yorulması arıza yapmasına neden olmaktadır. Bu da araç filosunda eksilmeye yol açmaktadır.

 

 Müşteriler: Birden fazla rezervasyon yapabilirler. Ancak aynı anda bir kişi yalnızca tek araç kiralayabilir. Müşteri kaynaklı geç iade, ödeme sorunları ve araçtaki hasarlar kayıt altına alınır. Kaza yapan kişi tekrar kiralama işlemi gerçekleştirmek isterse kayıtlara bakılır. Uygun görülürse yeniden kiralama işlemi gerçekleştirilir.


İlginizi Çekebilir: Kadıköy Oto Kiralama

 

 Araç Kiralama Kuralları

 

 Her hizmette olduğu gibi araç kiralamada da belli sınırlamalar ve uyulması gereken kurallar vardır.

 

 1- Dış kısıtlamalar: Her sürücünün sürücü lisansı bulunmalıdır. Yerel vergiler kiralama ücreti üzerinden kesilmektedir.

 

 2- Kiralama rezervasyon kabulü: Müşteri herhangi bir modeli belirtmezse mevcut filodan en düşük maliyetli grup tahsis edilmektedir. Kiralama talep eden kişinin daha önce kaza kaydı varsa talebi reddedilebilmektedir. İstenilen araç modelinden bir ya da daha fazla varsa en düşük kilometreli olan kiralamak isteyene verilmektedir.

 

 3- Devir teslim: Kredi kartı yetkili sürücülerden birine ait olmalıdır ve bu sürücü, kiralama sözleşmesini imzalamalıdır. Sürücü fiziksel olarak aracı kullanabilecek yeterlilikte olmalıdır. Engelli bir bireyse kontrolleri kullanabilmelidir. Aynı zamanda araç kullanıma hazır olmalıdır.

 

 Yakıt deposu dolu, yağı ve suyu tam, lastikleri istenilen düzeyde olmalıdır. Araç kiralama, aracın kriterlere uygun şekilde müşteriye teslimidir. Dolayısı ile fren pedalı, el freni kolu hareketi, ışıklar, egzoz sızıntıları ve ön cam silecekleri kontrol edilmiş olmalıdır.

 

 Eğer planlanan saatlerde araç teslim alınmazsa ve parası ödenmişse bir günlük ödeme alınmaktadır. Parası henüz ödenmemiş ve rezervasyonu var ise 90 dakika beklenilmektedir. Ani bir kiralama durumunda ise parayı ödeyene araç teslim edilmektedir.

 

 4- Kiralamadan dönüş: Araçlar önceden kararlaştırılan şubeye bırakılmaktadır. Hasar varsa müşteri kaynaklı olup olmadığı kontrol edilmektedir.

 

 5- Geç iadeler: Planlanan teslim gününe kadar araç teslim edilmezse önce müşteri ile iletişime geçilmektedir. Ardından üç gün daha gecikme yaşanmışsa gerekli hukuki önlemler alınmaktadır.


İlginizi Çekebilir: Kadıköy Araç Kiralama

 

 Hangi Araçlar Kiralanabilmektedir?

 

 Otomobiller, arazi araçları ve ticari araçlar müşteriler tarafından kiralanabilmektedir. Modeller araç filosuna göre değişmekte olup manuel ya da otomatik vites seçimleri müşterilere sunulmaktadır.


Önemli Not: 

  • Sitemizde yer alan Blog yazıları Metin yazarları tarafından hazırlanmakta olup  sitemizi takip eden, yazılarımızı okuyan kişi yada kişiler için verilen bilgilendirici içerik dökümanlardır. 
  • Metinler airrentacar.com için hazırlanan özel metinler olup, kopya olarak başka yerlerde servis edilmesi yasaktır. 
  • Kelimeler ve cümleler mümkün olduğunda kontrol edilerek hazırlanmaktadır. 
  • Metin yazarları tarafından hazırlanan bu blog yazıların Hukuksal olarak bir geçerliliği olmadığını hatırlatmak isteriz.