Anasayfaya dön
Sosyal Medya
Hata
Hata
Gezi Rehberi


İzmir’de Bir Gün

İzmir’i keşfetmek için bir günden çok daha fazlasına ihtiyacınız olsa da doğru önerilerle 24 saatte bu şehrin havasını en güzel şekilde soluyabilirsiniz. İzmirlilerden aldığımız ipuçlarının yardımıyla hazırladığımız bu yazımızda İzmir’de ne yenir? İzmir’de görülecek yerler nerelerdir? gibi sorulara cevap bulacaksınız.

İzmir’de Kahvaltı

İzmir’de kahvaltı denildiği zaman akla boyoz, gevrek ve kumru gelir. Karşınıza çıkacak pek çok fırında bu lezzetlere ve çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz gevrek, sayas peyniri ve çay dilerseniz boyoz ve yumurta eşliğinde kahvaltınızı yapabilirsiniz.

İzmir’de Gezilecek Yerler

Uzun yıllar Pergamon Krallığı’nın merkezi olan ve efsanevi Bergama Antik Kenti ile tüm dünyadan arkeoloji ve tarih meraklarını kendine çeken Bergama, İzmir merkezine 110 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Birbirinden güzel tarihi hazineleri ile ön plana çıkan sessiz ilçe, tam bir açık hava müzesi konumunda.

Türkiye’nin en önemli arkeoloji müzelerinden biri olan Bergama Müzesi'ne ev sahipliği yapan ilçe; UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bergama Antik Kenti, muhteşem taş mimarisiyle dikkat çeken ve Ege bölgesinin en büyük camilerinden biri olarak Bergama Ulu Camii, büyüleyici Bergama Zeus Sunağı, MS. 2. yüzyılda Roma döneminde inşa edilmiş Kızıl Avlu (Sarepeion Tapınağı), 14.000 kitabın bulunduğu Bergama İlçe Halk Kütüphanesi ve fıstık çamlarıyla ünlü Kozak Yaylası ile İzmir tatillerinde keşfedilmesi gereken önemli yerlerden biri.