Anasayfaya dön
Sosyal Medya
Hata
Hata
Gezi Rehberi
Adana’da Bir Gün

Adana’nın merkez ilçesi olan Seyhan, şehrin nüfusunun neredeyse yarısına ev sahipliği yapıyor. Yerli ve yabancı turistlerin çok ziyaret ettiği pek çok turistik noktanın yanı sıra büyük iş merkezleri, alışveriş merkezleri, fuar alanları, tarihi mekanlar ve devasa parklarıyla günün her saati oldukça hareketli ilçe, Adana’yı keşfe çıkmak için en güzel yer.

Adana'nın simgelerinden biri olan Sabancı Merkez Camii'ni mutlaka görmeniz önerdiğimiz Seyhan'da 1881 yılında inşa edilen ve şehrin başka bir önemli simgesi olan Adana Saat Kulesi, şehrin en çok ziyaret edilen müzelerinden olan ve Altın Koza Film Festivali gibi pek çok önemli etkinliğin gerçekleştirildiği Adana Sinema Müzesi ve restore edilmiş tarihi bir konakta ziyaret edebileceğiniz Adana Atatürk Evi Müzesi gibi pek çok yeri gezebilirsiniz.

Adana’da Kahvaltı

Adana’da güne başlıyorsanız sürprizlere hazır olmalısınız, çünkü Adana’da kahvaltı demek, ciğer ve şalgam demek. Adanalılar günlük lezzet maratonlarının açılışını, başka şehirlerde öğle ya da akşam yenen ciğerle yapıyorlar.

Adana’da Gezilecek Yerler

Adana'nın başka bir bilinen simgesel yapısı ve dünyada hala kullanılan en eski köprülerden biri olan Taş Köprü, Yüreğir ilçesinde Seyhan Nehri üzerinde inşa edilmiş etkileyici bir Roma dönemi eseri. Akdeniz Bölgesi'nde pek çok etkileyici antik yapı inşa ettiren Roma İmparatoru Hadrianus tarafından M.Ö. 385 yılında yaptırıldığı düşünülen köprü, günümüzde kadar ulaşmayı başarmış sağlam yapısıyla hem mimari meraklıları hem de tarih severler tarafından çok ziyaret ediliyor.

Mola Vakti

Ünlü iş insanı Sakıp Sabancı anısına açılan ve Adana'nın en büyük parklarından biri olan Sakıp Sabancı Parkı, şehrin tarihi ve turistik noktalarını gezdikten sonra mola vermek için gidebileceğiniz en güzel yerler arasında. Etkileyici süs havuzlarının yanı sıra dinlenme alanları ve çocuk olan oyun alanları ile de ilgi gören park, aynı zamanda çocuklu ailelerin çok sevdiği ve ziyaret ettiği Dinozor Park’a da ev sahipliği yapıyor. İçerisinde kafeteryalar, yürüyüş ve koşu yollarının bulunduğu Sakıp Sabancı Parkı’nı gezerken Atatürk'ün resimlerinden oluşan resim sergisini de mutlaka incelemenizi öneririz.

Keşfetmeye Devam

Seyhan Nehri üzerinde harika bir manzara sunan Sevgi Adası, Adana'nın en çok ziyaret edilen turistik noktalarından biri konumunda. Çukurova ilçesi sınırlarında yer alan ve nehir üzerinden kısa bir yürüyüş yoluyla, kanolarla veya tekneyle ulaşabileceğiniz bu küçük adada yürüyüşlere çıkmanın yanı sıra piknik de yapabilir ve hem Seyhan Nehri hem de Adana’nın benzersiz fotoğralarını çekebilirsiniz. Üzerinde yer alan kalp tasarımlarıyla da yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Sevgi Adası, Adana’dan görmeden ayrılmamanız yerler arasında.

Akşam Keyfi

Adana’nın gezilecek yerleri de lezzet durakları da sonsuz. Sizlere eşsiz lezzetler sunan bu şehri gezerken her lezzet durağını ve şehrin zengin mutfağın tamamını deneyimlemek oldukça zor. Şehir mutfağı öylesine zengin ki her şeyin tadına bakmak neredeyse olanaksız. Akşam yemeği için önerilerini sorduğumuz Adanalıların seçim yapmakta zorlandıklarını belirtelim. Adana kebabı öne çıkan öneri olsa da ciğer, kabak çintmesi, kırkkat, analı kızlı, vardabit paçası, içli köfte, fellah köftesi, kaz başı, fıstık köftesi, işkembe dolması deneyebileceğiniz diğer meşhur Adana lezzetleri arasında yer alıyor. Akşam yemeğinin üstüne bici bici ile tatlı bir kapanış yapmayı da unutmamak gerekiyor.

Adana'da Gece Hayatı

Bir uçtan bir uca Adana gezilecek yerler listesini tamamladınız ve sıra geldi eğlenmeye! Turgut Özal ve Baraj Yolu ile Gazipaşa gibi yerler başta olmak üzere daha pek çok noktasında Adana gece hayatı deneyimleyebileceğiniz mekanlar bulunuyor.