Anasayfaya dön
Sosyal Medya
Hata
Hata
Blog

Araç Kiralamak Veya Araç Satın Almak

 

Araç kiralamak günümüz şartlarında mantıklı gözükebilir, ama artan araç kiralama maliyetleri bu olanağı olumsuz yönde değiştirip farklı sektörlere yönelmeyi sağlamaktadır. Günümüz şartlarına bakıldığı zaman her evde artık en az bir tane, aracın olması tamamen sektör bazında artık büyük bir rekabetin olduğunu göstermektedir.

 

 Araç artık bir ihtiyaç olmuştur ve artan araba fiyatlarını yakalamak oldukça zordur. Son geçmiş yıllara bakıldığında araç fiyatlarında çok ciddi artışlar gözlemlenmektedir. Bireylerin bir araba almak istemesi yalnızca ortalama bir araç için 250.000 Türk lirasından başlamaktadır.

 

 Sadece araç almakla masraflar bitmiyor satın aldığınız, aracın birkaç kalem şeklinde masrafları da olmaktadır. Kasko, sigorta aracın yıllık vergisi bunlara birer örnek teşkil etmektedir. Durum bu şekilde olduğu için araç kiralarında da sadece günlük kirası göz önünde olmaktadır.

 

 Araç Kiralamanın Avantajları

 

 Araç kiralamanın avantajları çok fazladır bu yönde gelişen bir sektör, olarak araç kiralama firmalarında ki rekabetin artmasını sağlamakta ve bu da araç kiralamak isteyenlere uygun fiyata araç kiralamanın önünü açmaktadır.

 

 Araç kiraların da hiçbir ek masrafa ihtiyaç duymadan yıllık vergiler veya sigorta kasko ücreti gibi maliyetli ve masraflı ücretlere girmeden ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. İstediğiniz türdeki arabalara binebilirsiniz bunlar vites türü yakıt tipi veya aracın türü olarak tamamen sizin zevkinize kalmıştır.


İlginizi Çekebilir: Ataşehir Araç Kiralama

 

 Araç Kiralamanın Dezavantajları

 

 Araç kiralamak güzel gibi görünse de sizin olmayan bir araca binmek size güven vermeyebilir. İçinizde aracın başına bir şey gelmesinden yana korkular oluşabilir veya uzun vadede örneğin, birkaç yıl süreye yayılan araç kiraları size olumsuz bir bütçe çıkarabilir. Ama genel olarak bakıldığında araç kiralamanın avantajları daha ağır basmaktadır.

 

 Araç Satın Almanın Avantajları

 

Araç satın almak kimi insana göre daha avantajlı görünmektedir. İhtiyaç anında aracınızın sürekli

 elinizin altında bulunması çok iyi olabilir. Aracınıza istediğimiz gibi müdahale edebilirsiniz. Araç kiralamak istediğiniz de araç kiralama firmaları genelde kilometre sınırı oluşmaktadır.

 

 Durum böyle olunca kendi aracınızla istediğiniz kadar kilometre yapabilirsiniz. Bankalarında verdiği düşük faizli kredilerden yararlanıp dilediğiniz gibi bir araç satın alabilirsiniz.

 

 Araç Satın Almanın Dezavantajları

 

 Size birçok masraf çıkarabilir bunun birçok yıllık maliyeti olmaktadır. Satın aldığınız aracın cinsine motor hacmine ve modeline göre belirlenen vergileri, ödemeniz gerekmektedir. Bununla beraber aracınızda oluşan herhangi bir tamir ücretini de sizin ödemeniz gerekebilir.

 

 Aracınızı ilerde satmak istediğiniz zaman, modelinin yükselmesi ile beraber size olumsuz olarak geri döner ve satmak istediğiniz de aracınızın değeri düşebilir. Artan tamir masrafları ile beraber size çok fazla maliyet çıkarabilir.

 

 Sigortanın karşılamadığı kazalar dezavantaj olarak görünmektedir. Araç satın alındığında banka kredilerinden yararlanılması sizin için ilerde ekonomik açıdan zor günler olabilmektedir.


İlginizi Çekebilir: Ataşehir Oto Kiralama

 

 Ne Yapmanız Lazım?

 

 Bu karar tamamen siz değerli okurlarımıza bırakılmıştır istekleriniz doğrultusunda, bir karar verebilirsiniz ama araç fiyatlarının artması çok yüksek vergi dilimlerinin içerisinde yer alması size senelik veya sürekli olarak masraf çıkarması araç almanın bir nebze olsun zor olduğunu göstermektedir.

 

 Araç kiralamanın sadece yakıt ve günlük kirasını vermeniz durumunda her ihtiyacınız olduğu zaman değerlendirebilir siniz. Genel olarak araç kiraları bütün bu masraflardan bağımsız gelişmektedir tek yapmanız gereken güvenilir bir, araç kiralama firmasından kendiniz için uygun aracı seçmek olacaktır.

 

 Araç kiralama şirketlerinin genelde kurumsal firmaların çeşitli kampanyaları olabilmektedir. Bunları takip ederseniz araç kiralamak sizin için daha uygun olacaktır. Araç kiralama firmalarının günümüzde giderek artması ve kendi aralarında yaptıkları rekabet araç kiralamak isteyenler için büyük bir avantaj haline gelmiştir.


Önemli Not: 

  • Sitemizde yer alan Blog yazıları Metin yazarları tarafından hazırlanmakta olup  sitemizi takip eden, yazılarımızı okuyan kişi yada kişiler için verilen bilgilendirici içerik dökümanlardır. 
  • Metinler airrentacar.com için hazırlanan özel metinler olup, kopya olarak başka yerlerde servis edilmesi yasaktır. 
  • Kelimeler ve cümleler mümkün olduğunda kontrol edilerek hazırlanmaktadır. 
  • Metin yazarları tarafından hazırlanan bu blog yazıların Hukuksal olarak bir geçerliliği olmadığını hatırlatmak isteriz.